Fizjoterapeuta Adam Kaczor
Bieganie z Psem

Aktywność fizyczna: Bieganie z psem #1

Szukasz motywacji do podjęcia aktywności fizycznej? A może tak bieganie z psem? Na zdjęciu przedstawiam Państwu Azę! Na wstępie muszę napisać, iż mała trochę się zaplątała ze smyczą do zdjęcia natomiast tak pięknie wyszła ,że nie mogłem się powstrzymać aby właśnie to zdjęcie wybrać jako otwarcie pierwszego wpisu z serii #Bieganiezpupilem. 🐶

Temat jest mega obszerny, znalazłem mnóstwo ciekawych materiałów i postaram się przekazać wiedzę na ten temat w jak najbardziej przystępny sposób.🧐

Zaczynając przygodę z naszym czworonogiem warto zastanowić się nad tym, czy Twój pies polubi bieganie? Jeżeli jest bardzo energiczny oraz uwielbia długie spacerki natomiast do domu “zaciągasz” go siłą to podkręcenie poziomu aktywności będzie dla niego przyjemną niespodzianką. Poniżej przedstawię najważniejsze aspekty o których należy pamiętać zaczynając naszą przygodę z ukochanym czworonogiem:

1. Wiek psa 🐶 – tempo biegu powinno być dostosowane do wieku psa. Nie powinniśmy trenować szczeniąt gdy te nie osiągnęły już dojrzałości psychicznej i fizycznej. Jednakże, nie oznacza to, że nasz pupil w wieku szczenięcym ma leżeć na kanapie lub być zamknięty na podwórku. Powinniśmy pamiętać ,że szybki marszobieg lub lekki bieg (prędkość ok 6-7km/h) jest wskazana dla szczeniąt natomiast nie w czasie dłuższym niż 15 min! Po tym czasie powinna nastąpić przerwa na nawodnienie pieska lub “odsapnięcie”. Kiedy pies jest już gotowy do pełnoprawnego biegania? W wieku 1 roku większość psów nadaje się już do trenowania.

2. Rasa psa 🐶 – nie każda z nich nadaje się do dłuższych dystansów oraz długiego czasu biegu. Tu znaczenie ma również rozmiar psa. Większym psom ciężej jest mu pokonać dłuższy dystans, na dłuższe biegi (8 km i więcej) bardziej nadają się psy o tzw. średnich rozmiarach np. Husky, Beagle, Gończy Polski i prawie wszystkie kundle. Mniejszym psom jest łatwiej znieść trudy biegu, niż dużym, ciężkim pupilom.

3. Teren wybiegania ❗️ – należy pamiętać o tym gdzie biegamy gdyż niektóre rasy psów są wręcz stworzone do biegania po podmokłych terenach, leśnych drogach, gęstych lasach. Np wszyscy posiadacze Golden Retriever’ów potwierdzą ,że piesek “zaliczy” każdą kałuże i błotko dostępne w zasięgu jego wzroku fundując sobie i Tobie drogi czytelniku błotne SPA :). Wyraz zadowolonej, pełnej radości mordki naszego pieska jednak rekompensuje pewne nieprzyjemności związane z tym zabiegiem :). Innymi słowy nie gniewamy się za to na naszego pupila!

4. Intensywność biegu❗️- wystarczy spojrzeć czy nasz futrzak wykazuje jeszcze chęć do zabawy, jeśli tak znaczy to, iż bieg był za krótki lub za mało intensywny.

5. Choroby 🦠 – tutaj pieski nie różnią się od nas. Futrzaki narażone są na różne choroby, w tym alergiczne. Jeżeli nasza pociecha ma alergię na pyłki to nie powinniśmy z nim trenować w okresie wzmożonego pylenia roślin.

6. Częstotliwość ❗️ – to bardzo indywidualny aspekt treningu z pociechą. Należy tak dopasować częstotliwość treningu aby pies zdążył się zregenerować przed następnym biegiem.

7. Dobry pokarm 🦴 – tak jak człowiek, pupil powinien być zaopatrzony w dobrą i zdrową dietę podczas wzmożonego wysiłku fizycznego, odpowiedni pokarm pokryje zwiększone zapotrzebowanie na energie, mikro i makro elementy.

8. Woda 💧 – naturalnym odruchem psa po zakończonym treningu jest zwiększone pragnienie. Nie zapominajmy o tym aby już przed treningiem mieć w zanadrzu pełną miskę z wodą, a na dłuższe dystanse weźmy z sobą butelkę wody przeznaczoną również dla naszego czworonoga!

9. Temperatura 🌡- szczególnie podczas upałów, warto wziąć butelkę z wodą i co jakiś czas dać psu się napić (można bezpośrednio lekkim ciurkiem pryskać do pyska psa).

10. Oględziny 🕵️‍♀️ – zbliża się wiosna, innymi słowy przy bardziej “trawiastych” trasach pojawi się również pełno kleszczy. Obowiązkowo po treningu powinniśmy zrobić “przegląd” czy jakiś mały krwiopijca nie sączy krwi z naszego najlepszego przyjaciela.

Powyższa lista prezentuje najważniejsze aspekty, na które należy zwrócić uwagę gdy zaczynamy przygodę z naszym czworonogiem. Podczas kolejnych wpisów postaram się zaprezentować pewne techniczne aspekty (jaki sprzęt wybrać
oraz kilka porad) związane z tą aktywnością fizyczną.👍

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *